Pečující rodina, přátelé, kamarádi...

Nejbližší pacientovo okolí nebývá na těžké onemocnění blízkého obvykle připraveno. Je novou situací  traumatizováno, můžou se objevit i psychické problémy.

Hlavním cílem skupinových aktivit (svépomocných skupin, čajů, seminářů) je především zmírnit fyzickou i psychickou zátěž, kterou v souvislosti s pečováním o blízkého, můžete prožívat.

Pro rodinu, kamarády, kolegy, přátele...může být velmi náročné chovat se ve vztahu s nemocným "normálně". Neumí, stejně jaké nemocný, se změnou zdravotního stavu zacházet, neumí o tom mluvit Tím začínají problémy komunikace mezi nemocným a blízkými. Ten, kdo má rakovinu, nechce své nejbližší zatěžovat a okolí se zase snaží nemocného šetřit. A tak se tématu rakovina všichni vyhýbají. Dlouhodobější setrvávání v této situaci může vést k tomu, že nemocný i rodina se stahují do izolace, dochází tím k depresím a úzkostem, může dojít k rozpadu vztahů, atd.

Nejdůležitější je komunikace, protože komunikace je jedním ze základních nástrojů lidského soužití. Není možné nekomunikovat.

CO NABÍZÍME

  • svépomocná skupinová setkání
  • tvůrčí dílny 
  • přednášky, semináře - na témata, související s pečováním, i jiná

 

 Pokud  víte či přemýšlíte, že byste některý z nabízených programů rádi využili, nebo získali více informací, napište. Jsme tu pro Vás.